Bir Sevda Masali
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bir Sevda Masali

HOŞGELDİNİZ

Portalli*AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

♥️♥️14 02 2007♥️♥️♥️14022024♥️♥️♥️ Masal Gibi 17 Yil♥️♥️Yil dönümümüz kutlu olsun..♥♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️ ♥️♥️♥️♥♥♥️♥️♥♥♥️♥️♥️♥️♥️♥️Sizinde BiR MaSaLiniZ Olsun Istemezmisiniz?♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥""

♥️♥️♥️♥️YONETICI KADROMUZ♥️♥️Admin M@S@L♥️DJ~VOLKAN* DJ*♥️♥️♥️♥️♥DJ:BELALI♥️..

Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı

2 posters
YazarMesaj
inci_Melek
Seruvenci
Seruvenci
inci_Melek

Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı Empty
MesajKonu: Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı   Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı I_icon_minitimeCuma Ara. 28, 2007 12:25 pm

M. Cihat Özönder

Türk kültürü günümüze gelinceye kadar tarih adını verdiğimiz zaman dilimi içinde soy ve dil birliği temelinde, üzerinde yaşadığı coğrafya ile etkileşip olgunlaşarak varlığını koruyabilmiş ender kültürlerden biridir. Türk kültürü, diğer insan topluluk ve kültürlerinden farklılaşmasını ve tekliğini tarih içinde oluşturduğu için, günümüzde yaşayan insanlar arası ilişkilerin doğru çözümlenmesi açısından tarih son derece önem kazanmaktadır.

Türk sosyal ve kültürel yapısının doğru çözümlenebilmesi ve bu bütünü meydana getiren sosyal olguların iyi anlaşılabilmesi, tarih içinde meydana gelmiş, kendine has, bir daha tekrarı mümkün olmayan sosyal olayların sebep-sonuç ilişkisi çerçevesinde çağdaş (= zamandaş) algılama ve değerlendirme mantığına uygun yorumlanması ile mümkündür. Bu açıdan baktığımızda, Türk kültürünün oluşma çağları boyunca değişik aileler tarafından kurulmuş hanedanların belli dönemlerde Türk coğrafyasının tamamında, belli dönemlerde de bazı kısımlarında yan yana hâkimiyet alanları tesis ettiklerini görmekteyiz. Temelde, aynı soy ve dil birliğine sahip olmakla birlikte zaman zaman siyaset ve inanç kurumlarındaki küçük farklılıkların Türk hanedanları arasında ölümcül çatışmalara yol açtığı da günümüzde bilinen bir gerçektir. Kendi zaman dilimleri içinde ve kendilerince son derece önemli gibi görünen bazı değerler bu çatışmalara yol açtığı gibi, sık sık hanedanların değişmesi ile sonuçlanmıştır. Aynı kültür dokusuna sahip Oğuz-Türkmen boylarının kurduğu devlet Selçukoğulları adı ile anıldıktan sonra yerini Osman Bey hanedanına bırakmış, Türkistan'daki Oğuz-Türkmen boylarının göçler yolu ile devamlı takviye ettiği Anadolu, kısa sürede Türkleşmiş, Türk kültürü Balkanlara da fütuhat veya sızma yolu ile yayılmış, kökleşmiştir. Osman Bey ve oğullarının kurduğu Türk devleti, daha önceki yıllarda kurulmuş çeşitli hanedanların yönetimi altında, fakat devamlılık gösteren tek kültürün özelliklerini yığılmalı bir şekilde tevarüs ederek, olumlu değerleri pekiştirerek, olumsuzları ayıklayarak ve herşeyden önce Türk barışını evrensel bir değer olarak kabul ettirerek varlığını sürdürebilmiştir.

İnsan tabiatına en uygun değerlerin, barışın, güven duygusunun temelde yer alması, hoşgörü, tahammül, kendini karşısındakinin yerine koyma gibi günümüzde yokluğu gittikçe artan bir şekilde hissedilen değerlerin ve ilkelerin üzerinde kurulmuş olan bu devlet sayesinde Latince "Pax Ottomana" kavramı ile ifade edilen Türk barışı 600 yıl dünyanın büyük bir kısmına hâkim olabilmiş, bu sayede farklı kültürler, milletler, diller varlıklarını koruyabilmiş, yan yana huzur içinde yaşayabilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı devletinin hukuk ve siyaset kurumları temelinde meydana gelen değişme sonucunda yenilenmesi ile kurulmuş bir devlet olmanın yanı sıra, Türk kültürünün bütün birikimleri ile günümüze kadar varlığını devam ettirebilmesini sağlamak açısından da Osmanlı devletinin tamamlayıcısı niteliğine bu sebeplerden dolayı sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti, daha önceki bütün Türk hanedanları tarafından geliştirilmiş değerlerin mirasçısı olduğu gibi Türk barışının, önce Türk kültür coğrafyasının bulunduğu bölgede, daha sonraki safhada da bütün dünyada tesis edilebilmesini sağlamakla da yükümlüdür. ******'ün işaret ettiği "Yurtta Sulh, Dünyada Sulh" vecizesi bir bakıma tarih içinde değişik dönemlerde, değişik yönetimler tarafından kurulmuş olan "Türk Barışı"na bu anlayışla işaret etmektedir. Türk siyasetçilerinin bu vecizeyi teslimiyet anlayışı olarak değil, Türk kültürünü mihver olarak kabul edip diğer milletlere de bu üstün değerleri kabul ettirmek anlayışı şeklinde değerlendirmeleri doğru bir yaklaşım olacaktır. Türk kültür değerleri bu temel doğruları algılamaktan uzak yöneticileri ve siyasetçileri kendiliğinden tasfiye edecek ve gerçek mecrasında devam edecek güçtedir. Bu Türk kültür bütünlüğünü bilmekten ve algılamaktan uzak bazı yarı aydınların Osmanlı devletini karalama gayretleri kadar, cumhuriyeti numaralamaya girişenlerin, günümüzün Türk kültürünün hâkim olduğu son teşkilâtlanmış birimi olan Türkiye Cumhuriyeti'ni çarpık bakış açıları ile yargılamaya kalkışmaları da boşa çıkacak, Arap milliyetçiliğini ve ırkçılığını temiz inanç sahiplerine kabul ettirmeye uğraşanların beyhude çabaları da aynı akibete uğrayacaktır.

Bu bakış açısıyla, Türk kültür bütünlüğü ve devamlılığı anlayışı ile hazırlamış olduğumuz Osmanlı Özel Sayısı'nı, bilimsel alanda katkı sağlaması ve atalarımızın gerçekleştirdiği "Türk Barışı"nın yeniden kurulması dileğiyle okuyucularımıza sunuyoruz.
Göktürkm
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı   Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı I_icon_minitimeC.tesi Ara. 29, 2007 12:25 am

Eleştirel Bakış:

Pax Ottomana-Pax Romana-Pax Turcica ve Neo Osmanizm Sayıklaması Üzerine

Bu, M.Cihat Özönder Beyefendi, kimdir hiç duymadım.. Ama yazıdan okuyup çıkardığım anlamlandırma şu oldu: Yazarın toplumbilimsel(sosyolojik) dizgesinde belirleyen etken,din ve bağlamında Osmanist (Osmanlıcı)ümmetizm olgusu..

Milletten(ulus) anlamlandırdığı ise neo osmanizm..Toplumsal dizgelemesinde bir hanedan veya bir sülale yapısını bir ırk ve modern ulus toplumsalının önüne koymak, olsa olsa bir Osmanist/siyasi-dinsel ümmetçiye uyan olur...Uymuş da zaten.

Pax Ottomana(Osmanlı Dünya Barışı Düzeni), Pax Romana(Roma Dünya Barışı Düzeni) veya Pax Turcica(Türk Dünya Barışı Düzeni) farkını çözümlemek için yayınlanmışsa yazı, Tarih Bilimi'nde nesnel ve öznel bakmak kuralına uylumamış bu bir.. Toplumsal oluşum şablonunun içine kavram kargaşası enjekte edilmiş bu da iki..

Ve en önemlisi, tarihin tozlu sayfaları içindeki yerini almış bir imparatorluğa övgüler yazıp, bunun neo halini (yeniden Osmanlıcılık demektir.)oluşturmaya çalışmak ise hiç bilimle bağdaşmaz...Temenni ve dilektir, temenni veya dilek de bir türden "sayıklama" halidir. Uyanıkken sayıklama şeklinde yapılanıdır, farkı budur!..

Tam da burada,Osmanist arkadaşların da pek sevdiklerini düşündüğüm, Arap sosyolog İbn-i Haldun aklıma geliyor. Ama sizin bu Özönder Bey'den alıntıladığınız yazı içeriğini adeta yalanlıyor..

Basitte bir teorem (minik önerme) ve retoriği (bilimsel mi temenni-arzu söylemi mi belirlenmeye ihtiyaç duyuyor) var.. "Devletler ve imparatorluklarda tıpkı bireyler gibidir" der İbn-i Haldun.. "Doğarlar, büyürler, gelişirer ve ölürler" yasası da bilimsel bir yasadır.. Kaçınılmaz yasa yani..

Ve ulus-milllet bağlamında da "asabiyet"(hakim ırk sosyo-psikolojisi) ve "şuubiyet" (baskı altındaki ve asbiyete karşı tepkisel olarak doğmuş toplumsal tepki anlayınız) çekişmesinin toplumbilimsel açıklaması doğrulanmış tarih felsefesi tezlerle doğrulanır, yapılır.

Ayrıca bu konuyla ilgili olarak (Osmanlıcılık, İslamcılık) Prof.Dr.Yusuf Akçura'nın (1905-1908 de yayımladığı) kitapçık (risale) hacimli,makalelerini içeren, çok değerli ve aydınlatıcı bilinen eserini önerebiliyorum.Kitapta Türk tarihsellliği ve toplumsallığı bağlamında İslamcılık, Osmanlıcılık ve Türkçülük bilimsel makalelerle irdelenmiştir.

Eserin adı : "Üç Tarz-ı Siyaset".. Çok faydalı ve konu ile ilgili meraklarınızı gidermiş olacağına, bilgi birikimize kayda değer katkılar yapacağına inanıyorum.

"Copy paste and send" Smile yaklaşımda kalmayıp sizin ( bizzat Nida Hanımefendi'nin) görüşlerini burada görmek ve bu görüşler üzerinden polemik ve eleştirel katkılar yaparak ve üzerine yazarak konu ilerletmesine yönelik bir çözümleme yapmak isteriz.

Bundan mutluluk duyacağımızı ve yazışma etiği, estetiği konusunda sadece ve sadece insani tekamül ve tahammül önemesediğimizin bilinmesi arzıyla..

Saygılar efendim.

A.Kutlu Ayyüce
Göktürkmen

En son tarafından C.tesi Ara. 29, 2007 11:03 am tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
Göktürkm
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı   Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı I_icon_minitimeC.tesi Ara. 29, 2007 5:35 am

Konu üzerine tüm arkadaşlardan yazınsal katkı bekliyoruz.
Göktürkm
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı   Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı I_icon_minitimeC.tesi Ara. 29, 2007 11:18 am

Lütfen bu konuya da katkı yapalım arkadaşlar?
melek
Süper Üye
Süper Üye
melek

MesajKonu: Geri: Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı   Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı I_icon_minitimeC.tesi Ara. 29, 2007 11:20 am

biz zamandır gidiyorum geliyorum bu yazıyı okuyorum..

anlıyorum 600 yıl hükümran olan Osmanlı ya bir özlem sözkonusu..Ancak mevcut zihniyetlerle mümkün haricidir bu ...kimse boşuna hayal dünyasında yaşamasın efendim.
Bırakın tüm dünyaya hakimiyet ilan etmeyi ,kendi elimizdekilere bile sahip çıkamıyoruz.Korkarım ki pek kısa zaman sonra ''ellerimiz bom boş , yüreklerimizde sızı '' diye türkü tutturacağız...

Sevgili Nida ''copy paste and send ''Laughing yapmışsa eğer aynı fikirde demektir sayın Göktürkmen
http://www.blogcu.com/bluepoison
Göktürkm
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı   Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı I_icon_minitimeC.tesi Ara. 29, 2007 11:24 am

Teşekkür ederim Melek Hnm. Nida Hnm.ın özgün fikirlerini kendi yazısıyla ifade edeceği katkıları ne olsa olmalıdır diye düşünmekteyim..Onu kastetmiştim.
melek
Süper Üye
Süper Üye
melek

MesajKonu: Geri: Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı   Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı I_icon_minitimeC.tesi Ara. 29, 2007 11:37 am

sizi anlıyorum efendim...Nida nın bu hususdaki tarzını Exclamation ile karşılıyorum...
Göktürkm
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı   Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı I_icon_minitimeC.tesi Ara. 29, 2007 1:24 pm

Melek Hnm. Çok mu politize ettik siteyi acaba efendim?
melek
Süper Üye
Süper Üye
melek

MesajKonu: Geri: Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı   Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı I_icon_minitimePaz Ara. 30, 2007 6:27 am

sanmıyorum efendim.zira her bölüm ayrıdır ve söylenecekleri de ayrıdır diye düşünüyorum nacizane...

şahsım adına TARİH kategorisine AŞK şiiri yazamam değil mi ? ya da oyun ?
Göktürkm
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı   Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı I_icon_minitimePaz Ara. 30, 2007 8:18 am

heart Burada 1000 mesajı tamamlayabilecek miyim acaba? Aklıma bu soru geldi şimdi...heart
melek
Süper Üye
Süper Üye
melek

MesajKonu: Geri: Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı   Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı I_icon_minitimePaz Ara. 30, 2007 8:25 am

tamamlarız efendim inşALLAH good

tamamlamadan gitmeyi düşünmüyorsunuz umarım swoon
Göktürkm
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı   Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı I_icon_minitimePaz Ara. 30, 2007 8:27 am

Bilmiyorum..İlke ve takıntı burada da karşıma çıktı bakın?!
melek
Süper Üye
Süper Üye
melek

MesajKonu: Geri: Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı   Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı I_icon_minitimePaz Ara. 30, 2007 8:36 am

Efendim , farkında olmadan üzmedim inşALLAH sizi ? cray
Göktürkm
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı   Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı I_icon_minitimePaz Ara. 30, 2007 8:39 am

Yok... Ben kimsenin beni üzmesine izin vermem, maşALLAH onu bile kendim kendime Smile yaparım. Size saygı.. Entellektüel birikiminizi çok değerli buldum
melek
Süper Üye
Süper Üye
melek

MesajKonu: Geri: Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı   Takdim: Osmanlı ve Türk Barışı I_icon_minitimePaz Ara. 30, 2007 8:43 am

estağfirullaf ...sizin birikimleriniz yanında bizimkiler nacizanedir.hi üzülmeyin lütfen !

Saygılar bizden efendim.

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İki Osmanlı
» OSMANLI DONANMASI
» İşte Osmanlı
» TÜRK MİLLETİ
» Türk Ulus Toplumsalına Yazılar