Bir Sevda Masali
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bir Sevda Masali

HOŞGELDİNİZ

Portalli*AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

♥️♥️14 02 2007♥️♥️♥️14022024♥️♥️♥️ Masal Gibi 17 Yil♥️♥️Yil dönümümüz kutlu olsun..♥♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️ ♥️♥️♥️♥♥♥️♥️♥♥♥️♥️♥️♥️♥️♥️Sizinde BiR MaSaLiniZ Olsun Istemezmisiniz?♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥""

♥️♥️♥️♥️YONETICI KADROMUZ♥️♥️Admin M@S@L♥️DJ~VOLKAN* DJ*♥️♥️♥️♥️♥DJ:BELALI♥️..

DIŞ DÜNYA değil DIŞ-DÜNYA ile MESAFELERİMİZ NE KADAR?

2 posters
YazarMesaj
bugozlersenigozler
MasaLci
MasaLci
bugozlersenigozler

DIŞ DÜNYA değil DIŞ-DÜNYA ile MESAFELERİMİZ NE KADAR? Empty
MesajKonu: DIŞ DÜNYA değil DIŞ-DÜNYA ile MESAFELERİMİZ NE KADAR?   DIŞ DÜNYA değil DIŞ-DÜNYA ile MESAFELERİMİZ NE KADAR? I_icon_minitimePaz Haz. 14, 2009 2:29 pm

Dış dünya değil dış-dünya ile mesafelerimiz ne kadar

Ne garip,dünyayı yorumlayabilmek için o dünyanın kendisinden uzaklaşmak gerekir.Hakkında konuşmak istediğim her şeyin dışında durmak/kalmak kaçınılamaz bir zorunluluk.Gurbet yani.Yabancılaşma.

Yabancılaştıkça anlıyorum.Yabancılaşabildikçe kavrıyorum.Uzaklaştıkça. Mesafe koydukça.Garipleştikçe.Gurbeti hissettikçe.

Dışına çıkılmadıkça hiçbir şey bütünüyle yorumlanamaz.

Yorumun sağlıklı olması için,pek tabii ki dışarıya çıkış,dışarıda kalış,dışarıda oluş.

Her defasında dünyadan uzaklaşmak zorundayım;yorumlamak amacıyla dünyayı karşıma almayı istediğim her defasında.Dünyanın karşısına her geçişimde...

Karşımda duran şey:obje.

Üstünde durduğum şey:suje.

Dikkatle bakmalı şu iki ön-ek'e: 'ob ve 'sub

Birini karşıma,diğerini altıma alıyorum.

Başkasını,yabancı olanı karşıma,kendimi ise altıma.

Çünkü üstünde durduğum (kendisiyle ayakta olduğum) şeyin adı: 'ben'

Kendi kendimin karşısına nasıl geçeceğim?

Kendimin dışına nasıl çıkacağım?

Elbette yabancılaşarak.Öncelikle kendime.Neyi istiyorsam ona.

Pencerenin hangi tarafındayım bilmiyorum.

Bir evin içine mi bakıyorum,yoksa bir evin içinden mi?

Pencerenin hangi tarafındayım?

Dışarıda mı,içeride mi?

Sorunun kökeni yabancılaşmada.Gurbet duygusunda yani.

Dünyayla aramdaki mesafe gittikçe açılıyor.Ben dünyadan uzaklaşıyorum.

Dünya da benden uzaklaşıyor.

'Dünya' sözcüğünü her kullanışımda,mutlaka bir önek'in yardımına başvurmak ihtiyacı hissediyorum: 'dış-dünya'.

Bu terimi şöyle de yazabilirdim: 'dış dünya'.

Yazmadım.Çünkü ben terim olarak kullandığım takdirde 'dış' sözcüğünden bir sıfat olarak istifade etmiyorum.

"Dış dünya" bir sıfat tamlaması; 'dış' da bir sıfat.

Oysa benim kullanışımda "dış-dünya"nın 'dış'ı bir ön-ek. "Dış-dünya" ise birleşik ad.Bir bütün.

Dünyanın dışı değil.Çünkü bir isim tamlaması değil.

Dışına işaret edilen bir dünya da değil.Çünkü bir sıfat tamlaması değil.

Dış-dünya,başka bir dünyanın adı.Yani bir dünya hakkında konuşmuyorum.Yaptığım iş,dünyaların varlığını belirginleştirmek.

En azından bir kendi dünyamın,bir de kendi dışımdaki dünyanın.Dış-dünyanın.Yabancılaştığım dünyanın.Benden başkasının.Ötekinin. Uzaklaşanın.Uzaklaştıkça küçülenin.Aramızda mesafeler bulunanın. Penceremi ne kadar tıklatırsa tıklatsın,sesini duymadığım,duymayacağım bir dünyanın.

Kapımı yüzüne kapadığım dünyanın.

Artık anlaşılmış olmalı:dış-dünyanın.

Sizin dünyanızdan... veya:onların... başkalarının... insanların dünyasından... bir başka dünyadan... yabancısı olduğum,aramda hep mesafeler bulduğum bir dünyadan... bana yabancı bir dünyadan...

Dış dünyadan değil,dış-dünyadan... dünyanızdan...
* * *

Ne ilginç değil mi,insanın dışındaki dünya sadece doğa'dan ibaret değil.

Doğada,kendimi bir dünyanın karşısındaymış gibi değil,bir dünyanın içindeymiş gibi idrak ediyorum.Her kımıldanışımda doğanın bir parçası olduğumu hissediyorum.Yabancılaşmak istediğim yer mekân doğa değil o yüzden,toplum.

Yabancılaşma duygularını kışkırtan,insanı hicranın tâ içine gömen,her adımında onu gurbet buhranına sokan hep yine insan.

İnsanın başı,türünün üyeleriyle belâda.İnsanlarla...

Mesafe duygusunu insana veren de,insandan alan da insan.

"İnsana saygımı korumak için insanlardan uzak duruyorum" sözü Dostoyevski'nin.

Sen başkalarıyla arandaki mesafeyi boş ver de bak bakalım kendinle arandaki mesafe nicedir?

BUGOZLERSENİGOZLER
M@S@L
Admin
Admin
M@S@L

DIŞ DÜNYA değil DIŞ-DÜNYA ile MESAFELERİMİZ NE KADAR? Empty
MesajKonu: Geri: DIŞ DÜNYA değil DIŞ-DÜNYA ile MESAFELERİMİZ NE KADAR?   DIŞ DÜNYA değil DIŞ-DÜNYA ile MESAFELERİMİZ NE KADAR? I_icon_minitimePaz Haz. 14, 2009 3:53 pm

hayika bir usplup harka kini elbeteki insa once kendie yabanci olmayacak kendini taniya bilmesi icn kendine farkli bir acindan bakmasi gerekiyor bu guzep yazilari biuzlerlenpaylastigniz icin kaleminezesaglik diyorum ve tsklermi iletiyorum saygilarimlan

Belki bir AŞK'a dört nala at sürmedim ama b'AŞK'a bir AŞK'a hep yalın ayak sürgün yedi yüreğim..

!!""Okudugum her Masalda  hep bir kahraman oldum Ama en cok kedi MaSaLiM,da yoruldum..

Hayatimda Oyle Bir Cumlesin,ki  Sana Nokta koyamiyorim

Tanridan kacarken tutuklu kaldim sana MEBEDIMSIN..

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
https://birsevdamasali.yetkin-forum.com

DIŞ DÜNYA değil DIŞ-DÜNYA ile MESAFELERİMİZ NE KADAR?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İçi boş bir dünya düşlüyorum
» DÜNYA HARİKALARI GOOGLE'DE !
» Alın dünya sizin olsun