Bir Sevda Masali
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bir Sevda Masali

HOŞGELDİNİZ

Portalli*AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

♥️♥️14 02 2007♥️♥️♥️14022024♥️♥️♥️ Masal Gibi 17 Yil♥️♥️Yil dönümümüz kutlu olsun..♥♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️ ♥️♥️♥️♥♥♥️♥️♥♥♥️♥️♥️♥️♥️♥️Sizinde BiR MaSaLiniZ Olsun Istemezmisiniz?♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥""

♥️♥️♥️♥️YONETICI KADROMUZ♥️♥️Admin M@S@L♥️DJ~VOLKAN* DJ*♥️♥️♥️♥️♥DJ:BELALI♥️..

ARAYAN ASLINDA,GERÇEKTE ARANANDIR.(GÜZEL VE GÜZELLİK HK) -1

2 posters
YazarMesaj
bugozlersenigozler
MasaLci
MasaLci
bugozlersenigozler

ARAYAN ASLINDA,GERÇEKTE ARANANDIR.(GÜZEL VE GÜZELLİK HK) -1 Empty
MesajKonu: ARAYAN ASLINDA,GERÇEKTE ARANANDIR.(GÜZEL VE GÜZELLİK HK) -1   ARAYAN ASLINDA,GERÇEKTE ARANANDIR.(GÜZEL VE GÜZELLİK HK) -1 I_icon_minitimePtsi Haz. 15, 2009 8:51 am

Geçen gecelerden birinde,saygı duyduğum biriyle sohbet ederken her ikimiz de cümlelerimizde karşılıklı olarak GÜZEL kelimesini tekrar tekrar kullandığımızda,işte bir konu diye hatırıma geldi.Ve bu konuyu işlemeğe niyet ettim.bıktırıcı olmasın diye bu konuyu birkaç bölümde yazmayı düşünüyorum.Arzum o ki,sıfat olarak kullanılan bu kelimeye,anlamına yakışır bir yazı olsun isterim.Deneyeceğim.Bir iddia değil.bir deneme

İnsanın fiilleri söz konusu olduğunda 'güzel' kelimesinin yerine hiç çekinmeden 'iyi' kelimesini koyabilirsiniz.Nitekim ( iyilik-güzellik) şeklinde yan yana kullanılırdı.

Dillerin çoğunda bu durum değişmiyor ve 'iyi' ile 'güzel' kelimeleri eşanlamlı olarak kullanılıyor.

"İyilik yapmak" sözünü bugün hiç tereddüt etmeden kullanabilirsiniz,fakat sıra "güzellik yapmak" tabirine gelince,dil birdenbire argo düzeyinde seyretmeye başlar.

"Baba,bir güzellik yapsana!"

İyi ile güzel,bir zamanlar bir diğeri olmadan düşünülemezdi.İyiyse güzeldi,güzelse mutlaka iyiydi.Etik ile estetik arasında kopmaz bir bağ vardı.

Şimdi böyle düşünmüyoruz.Kötünün güzel olabileceğini tasavvur edebildiğimiz gibi,iyinin de çirkin olabileceğine inanıyoruz.

Güzellik ve iyilik artık iki ayrı kategori,iki ayrı bilgi türünün konusu.

Üstelik iyilik kavramında "faydalı olan"ı, güzellik kavramındaysa "hoş olan"ı aramadan edemiyoruz.

Aramızda,hoş olmayan bir güzelliği,faydalı olmayan bir iyiliği tasavvur edebilenimiz var mı?

Sanırım böyleleri çok azdır.Çünkü bizler bir şeyi faydalıysa 'iyi', hoşsa 'güzel' olarak adlandırmaktan çekinmeyiz.Çünkü bir nesnenin veya olgunun kavramına,genellikle o nesnenin veya olgunun kendisinden hareketle ulaşmaya çalışırız.Yani önce beğeniriz veya beğenmeyiz, sonra beğendiklerimize 'güzel', beğenmediklerimize ise 'çirkin' deriz.

Ne ki bu sırada güzel olanı beğendiğimizi,çirkin olanıysa beğenmediğimizi fark etmeyiz.Başka bir deyişle nesneyi veya olguyu bizim güzel veya çirkin görmemizden çok,güzelliği veya çirkinliği fark etmek bahtiyarlığına erdiğimizi itiraf etmeyiz.

Bu konuya devam edebilirim / etmeyi umuyorum
M@S@L
Admin
Admin
M@S@L

ARAYAN ASLINDA,GERÇEKTE ARANANDIR.(GÜZEL VE GÜZELLİK HK) -1 Empty
MesajKonu: Geri: ARAYAN ASLINDA,GERÇEKTE ARANANDIR.(GÜZEL VE GÜZELLİK HK) -1   ARAYAN ASLINDA,GERÇEKTE ARANANDIR.(GÜZEL VE GÜZELLİK HK) -1 I_icon_minitimePtsi Haz. 15, 2009 11:49 am

bugozlersenigozler demiş ki:
Geçen gecelerden birinde,saygı duyduğum biriyle sohbet ederken her ikimiz de cümlelerimizde karşılıklı olarak GÜZEL kelimesini tekrar tekrar kullandığımızda,işte bir konu diye hatırıma geldi.Ve bu konuyu işlemeğe niyet ettim.bıktırıcı olmasın diye bu konuyu birkaç bölümde yazmayı düşünüyorum.Arzum o ki,sıfat olarak kullanılan bu kelimeye,anlamına yakışır bir yazı olsun isterim.Deneyeceğim.Bir iddia değil.bir deneme

İnsanın fiilleri söz konusu olduğunda 'güzel' kelimesinin yerine hiç çekinmeden 'iyi' kelimesini koyabilirsiniz.Nitekim ( iyilik-güzellik) şeklinde yan yana kullanılırdı.

Dillerin çoğunda bu durum değişmiyor ve 'iyi' ile 'güzel' kelimeleri eşanlamlı olarak kullanılıyor.

"İyilik yapmak" sözünü bugün hiç tereddüt etmeden kullanabilirsiniz,fakat sıra "güzellik yapmak" tabirine gelince,dil birdenbire argo düzeyinde seyretmeye başlar.

"Baba,bir güzellik yapsana!"

İyi ile güzel,bir zamanlar bir diğeri olmadan düşünülemezdi.İyiyse güzeldi,güzelse mutlaka iyiydi.Etik ile estetik arasında kopmaz bir bağ vardı.

Şimdi böyle düşünmüyoruz.Kötünün güzel olabileceğini tasavvur edebildiğimiz gibi,iyinin de çirkin olabileceğine inanıyoruz.

Güzellik ve iyilik artık iki ayrı kategori,iki ayrı bilgi türünün konusu.

Üstelik iyilik kavramında "faydalı olan"ı, güzellik kavramındaysa "hoş olan"ı aramadan edemiyoruz.

Aramızda,hoş olmayan bir güzelliği,faydalı olmayan bir iyiliği tasavvur edebilenimiz var mı?

Sanırım böyleleri çok azdır.Çünkü bizler bir şeyi faydalıysa 'iyi', hoşsa 'güzel' olarak adlandırmaktan çekinmeyiz.Çünkü bir nesnenin veya olgunun kavramına,genellikle o nesnenin veya olgunun kendisinden hareketle ulaşmaya çalışırız.Yani önce beğeniriz veya beğenmeyiz, sonra beğendiklerimize 'güzel', beğenmediklerimize ise 'çirkin' deriz.

Ne ki bu sırada güzel olanı beğendiğimizi,çirkin olanıysa beğenmediğimizi fark etmeyiz.Başka bir deyişle nesneyi veya olguyu bizim güzel veya çirkin görmemizden çok,güzelliği veya çirkinliği fark etmek bahtiyarlığına erdiğimizi itiraf etmeyiz.

Bu konuya devam edebilirim / etmeyi umuyorum

yaziniz gercekte mukenmelbir konuyadegsmisiniz
evet artik gunumuzde iyilik ve guzellik kavramlaridadegismis bulunuyor
yazinizi elbete davamini sabirsizliikla bekliyecegim saygilarimlan kaleminiz hic tukenmesindiyorum ...

ozelikle dikatimi cekenbolum

Belki bir AŞK'a dört nala at sürmedim ama b'AŞK'a bir AŞK'a hep yalın ayak sürgün yedi yüreğim..

!!""Okudugum her Masalda  hep bir kahraman oldum Ama en cok kedi MaSaLiM,da yoruldum..

Hayatimda Oyle Bir Cumlesin,ki  Sana Nokta koyamiyorim

Tanridan kacarken tutuklu kaldim sana MEBEDIMSIN..

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
https://birsevdamasali.yetkin-forum.com

ARAYAN ASLINDA,GERÇEKTE ARANANDIR.(GÜZEL VE GÜZELLİK HK) -1
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ARAYAN ASLINDA,GERÇEKTE ARANANDIR.(GÜZEL VE GÜZELLİK HK) -2
» ARAYAN ASLINDA,GERÇEKTE ARANANDIR.(GÜZEL VE GÜZELLİK HK) -3
» ARAYAN ASLINDA,GERÇEKTE ARANANDIR.(GÜZEL VE GÜZELLİK HK) -4
» ZOR OLAN SENIN BEKLEMEK DEGILI ASLINDA
» Zor Olan Seni Beklemek Değil Aslında...