Bir Sevda Masali
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bir Sevda Masali

HOŞGELDİNİZ

Portalli*AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

♥️♥️14 02 2007♥️♥️♥️14022024♥️♥️♥️ Masal Gibi 17 Yil♥️♥️Yil dönümümüz kutlu olsun..♥♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️ ♥️♥️♥️♥♥♥️♥️♥♥♥️♥️♥️♥️♥️♥️Sizinde BiR MaSaLiniZ Olsun Istemezmisiniz?♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥""

♥️♥️♥️♥️YONETICI KADROMUZ♥️♥️Admin M@S@L♥️DJ~VOLKAN* DJ*♥️♥️♥️♥️♥DJ:BELALI♥️..

Promete ile Romeo ve Juliete aykırı bakış - 1

2 posters
YazarMesaj
bugozlersenigozler
MasaLci
MasaLci
bugozlersenigozler

Promete ile Romeo ve Juliete aykırı bakış - 1 Empty
MesajKonu: Promete ile Romeo ve Juliete aykırı bakış - 1   Promete ile Romeo ve Juliete aykırı bakış - 1 I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 15, 2009 1:38 pm

İnsanın hep yaptığı ve daima da yapacağı,işlerden biri,örnek modelleri,güzellik­leri ve olması gerektiği halde olmayan dünyayı yaratmaktır.Tasarısı ve bir resmi dahi mevcut değilken bunu nasıl yapacaktır? İnsanın bu âlemde hissettiği yoksunluğu gidermeye yönelik çabalarından biri efsane üretmektir.

Efsaneler iki çeşittir..

Birinci çeşit mitoloji ya da efsane:

Bunun gerçekle hiç bir alakası yoktur.Bu tür mitolojilerde geçen olaylar da kişiler de dünyada hiçbir zaman var olmamışlardır.On­lar tümüyle hayal ürünüdür ve gerçek değildir.Onlar tanrıçalar ve yarı tanrılardır.Yarı tanrı nasıl yaratılıyor?

İnsan,sevebileceği,kendisine dayanabileceği,hatta tapınabileceği bir ruhunun olmasını ister.Ama o ruh,mutlak derecede yüce bir fedakârlığa sahip olmalıdır.Yani onda hiçbir şekilde bencilliğin,kişisel çıkarcılığın,hatta "ben kendimi feda edebilecek bir adamım" gibisinden yapacağı gösterişin lekeleri bulunmamalıdır.Böyle bir şey mümkün değildir.Kesinlikle mümkün değildir.Ama ona ihtiyacımız var ve yaratıyoruz. Neyi?Promete'yi- Promete'yi yaratıyoruz.Promete,dünyadaki en meşhur yarı tanrılardan biridir.Onu Atinalılar ve Yunanlılar yarattılar;fakat daha sonra Roma'ya oradan da tüm dünyaya gitti.Promete tanrılar alemindeki Yunan tanrılarından biridir ve her şeyle dopdoludur.(Güzelliğe,güce,iyiliğe,sevimliliğe,tanrıların sahip olduğu mutluluğa,hayata,her şeye sahiptir;hiçbir şeye ve hiç kimseye ihtiyacı yoktur.) Ancak o,heyecan verici bir eyleme kalkışıyor.Yani kendisine,makamına,diğer tanrılara ve içinde mutlulukla yaşadığı dünyaya karşı,insan için ayaklanıyor,gelip tanrılar âleminden ateşi çalarak,bunu yeryüzünde soğukta ve karanlıkta yaşayan,ateşe muhtaç olan ve bu ihtiyacını gideremeyen insana veriyor.İnsan,aldığı bu ateşle ısınıyor,sonra yemek pişiriyor,dünyası aydınlanıyor,karanlıktan ve soğuktan ıstırap çeken insana ışık ve sıcaklık bahşediyor.Ateşe sahip olmayan insanlığa ateş vermekten daha büyük bir hizmet olabilir mi? Promete işte bunu yapıyor ve diğer tanrıları öfkelendiriyor.{Promete,bu akıbeti önceden göze almıştı.) Onlar Promete'yi yakalayıp zincire vuruyorlar ve onu Kafkas dağlarındaki buzdan bir tepeye hapsediyorlar.Sonra büyük ve keskin bir gagaya sahip korkunç bir akbabayı,gagasıyla o karanlık,soğuk ve ıssız tepede zincirlere vurulmuş Promete'nin ciğerlerini lime lime ederek yemesi için görevlendiriyorlar.Sonra ciğerleri yenmiş olan Promete,bu daimi azaba tahammül ediyor.Bu akbaba gökyüzüne biraz yükseldiğinde onun ciğerlerinin tekrar oluştuğunu görüyor ve ikinci defa onun ciğerlerini yiyor.Ateşi İlahların -kendisi de onlardan biridir- iradesine rağmen onlardan alıp büyük bir fedakarlık yaparak insanlara verdiği günden beri Promete,Kafkas dağlarında sadece o akbaba ile birliktedir.Promete zincire vurulmuştur,akbaba daima gelip onun ciğerini yemekte,yenen ciğerler tekrar oluşmaktadır.Bu, Promete'nin daimî kaderidir.Şimdi bile durum böyle.(Kafkaslara gidenler,bunu kesinlikle gördüler.) Bu kimdir? Böyle bir adam var mıydı? Böyle bir tanrı mevcut muydu? Böylesine bir dünya var mıydı? Bu âlemde böyle bir şeyin olduğunu kabul edecek hiç kimse kesinlikle yoktur.O halde ne oldu da böyle bir Promete yaratıldı? İnsanın Promete'ye ihti­yacı vardı;ancak Promete mevcut değildi.Bu derecede bir fedakârlık numunesine insanın ihtiyacı vardı ancak tarihte ve kendi zamanında böyle bir insan bulamamıştı.Mutlak mutluluk içerisinde,tanrısal mutluluk içerisinde,tanrılar âlemi içerisinde-tüm maddî ve manevî nimetlerin,güzelliklerin bulunduğu ve tüm ihtiyaçların giderildiği bir âlemdi- yaşayan birinin,kendisiyle farklı cinsten bir varlık olan insan için kendisini böyle bir azaba duçar etmesi,kendini tanrılar âleminden ve tanrılık makamından mahrum bırakması ve Kafkas dağında korkunç bir akbabadan daimi olarak işkence görmeyi göze al­ması ve bundan hiç pişman olmaması mümkün değildir!

Promete için yazılan pek çok destan vardır.'"Zincire Vurulmuş Promete" destanı ise And-re Gide (Fransa'sının en aydın yazarlarından biri) tarafından yazılmış en son destandır.Promete destanının bulunmasına rağmen "Zincire Vurulmuş Promete "yi yazdı ve hâlâ Promete tiyatrosu sahnelenmektedir.Neden? Çünkü insan Promete'ye ve bir Promete'nin varlığına (Böylesine bir duyarlılığa ve böylesine büyük bir fedakarlığa sahip birinin olmasına) muhtaçtır.Ancak bu,mevcut değildir.Kendisini hastalıklar tehdit ettiği halde,ölüm kendisini kusurlu kıldığı halde ve zaaflar,kendisini yok ettiği halde,insan yine de güzelliğe ihtiyaç duyuyor.Fakat tüm güzellikler nispîdir (Yani bu,şuna göre daha güzeldir),tüm güzellikler noksandır,tüm güzellikler,geçicidir, yapaydır.Buna rağmen insan,mükemmel güzelliğin peşindedir;ama bu yoktur.Bu­nun için insan,- bütün güzellikleri kendinde toplayan,zaaflar­dan,kusurlardan ve zamanın etkilerinden uzak olan,tam mükemmel ve mutlak güzelliğe sahip olan-Venüs'ü yaratıyor.Neden? Çünkü aldatı­cı da olsa insanın büyüklüğe ve yüceliğe ihtiyacı var.(Pek çok ihtiyacımızı ruhsal bir aldatma ile gideren,mesela çirkinliğimizi telafi eden bizler değil miyiz?) Tüm büyüklükler nispîdir.Yani bu,şuna göre daha büyük.Daha büyük var;ama en büyük yok. Büyüklüğe,ruhî yüceliğe ya da mutlak fikre sahip olan,ebedî olan,kusur taşımayan ve bünyesinde hiçbir sapkınlığı barındırmayan bir İnsan yok;ama,insan bunu yaratıyor.İnsanın zamanla,mekanla,bencillikle, çirkinlikle ve bozulmayla sınırlandınlamayacak bir tarihe ihtiyacı vardır.Fakat gerek insanlık tarihi,gerek tüm kavimlerin ve milletlerin tarihi ve gerekse tüm kahramanların tarihi,kusurlu,abartılmış tahrif edilmiş aslına aykırıdır.Bir yanında güzellikler,iyilikler,aşkınlıklar ve kutsallıklar bulunuyorsa da diğer yanında da kötülükler,zaaflar ve yenilgiler mevcuttur.-Tarihin tüm kahramanları ye­nilgiye uğruyorlar,ölüyorlar ve zaaf taşıyorlar - Tarih,kişisel is­tekleriyle,kişisel zaaflanyla,kendi zamanlarıyla,mekanlarıyla ve muhitleriyle sınırlanmış olan gerçek İnsanların hayatlarının bütünüdür.Ancak insanın olması gerektiği halde olmayan bu tarihe ihtiyacı vardır.Efsaneler,olması gerektiği halde var olmayan tarihten ibarettir.Binaenaleyh,efsane yaratmak insanî bir ihtiyaçtır.Çünkü gerçek tarih -gerçekliği olan ve gerçekleşmiş olan tarih - onu tatmin etmemektedir.Bu sebeple o efsanelerin yalan olduğunu bildiği halde efsane yazıyor.( Form sayfasının karakter sınıırlaması dolayısıyla Devam edecek )

En son bugozlersenigozler tarafından Ptsi Ağus. 17, 2009 3:59 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 6 kere değiştirildi
M@S@L
Admin
Admin
M@S@L

MesajKonu: Geri: Promete ile Romeo ve Juliete aykırı bakış - 1   Promete ile Romeo ve Juliete aykırı bakış - 1 I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 15, 2009 2:33 pm

emegine yuregine saglik her zamanki gibi guzel konu yine secmisiniz kaleminise bir kere daha saglik diyorum yanliz ca bazi cumlelerde yazi hatalari yada klavye den kaynaklan bozukluklar var onlari duzeltirseniz konu mukenmel saygilar efendim

Belki bir AŞK'a dört nala at sürmedim ama b'AŞK'a bir AŞK'a hep yalın ayak sürgün yedi yüreğim..

!!""Okudugum her Masalda  hep bir kahraman oldum Ama en cok kedi MaSaLiM,da yoruldum..

Hayatimda Oyle Bir Cumlesin,ki  Sana Nokta koyamiyorim

Tanridan kacarken tutuklu kaldim sana MEBEDIMSIN..

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
https://birsevdamasali.yetkin-forum.com
bugozlersenigozler
MasaLci
MasaLci
bugozlersenigozler

MesajKonu: Geri: Promete ile Romeo ve Juliete aykırı bakış - 1   Promete ile Romeo ve Juliete aykırı bakış - 1 I_icon_minitimePtsi Ağus. 17, 2009 4:03 pm

Klavye uyuşmazlığından kaynaklanan İmla hatalarını şimdi düzelttiğimi sanıyorum.Umarım atladığım hata kalmamıştır.Okuyuculardan Özür diliyorum.Saygılarımla.
M@S@L
Admin
Admin
M@S@L

MesajKonu: Geri: Promete ile Romeo ve Juliete aykırı bakış - 1   Promete ile Romeo ve Juliete aykırı bakış - 1 I_icon_minitimeSalı Ağus. 18, 2009 1:59 pm

sagolun efendim zahmetinizden dolayi emeginize bir kez daha tskler

Belki bir AŞK'a dört nala at sürmedim ama b'AŞK'a bir AŞK'a hep yalın ayak sürgün yedi yüreğim..

!!""Okudugum her Masalda  hep bir kahraman oldum Ama en cok kedi MaSaLiM,da yoruldum..

Hayatimda Oyle Bir Cumlesin,ki  Sana Nokta koyamiyorim

Tanridan kacarken tutuklu kaldim sana MEBEDIMSIN..

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
https://birsevdamasali.yetkin-forum.com

Promete ile Romeo ve Juliete aykırı bakış - 1
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Promete ile Romeo ve Juliet'e aykırı bakış - 2
» Promete ile Romeo ve Juliet;e aykırı bakış - 3
» Promete ile Romeo ve Juliet'e aykırı bakış - 4
» AYRILIK HAKKINDA PARADİGMAYA AYKIRI BİR BAKIŞ